Przetłumaczono z niderlandzkiego. Oryginałem jest strona niderlandzka. Czytaj po niderlandzku
Wynik IEP – wyjaśnienie: jaki wynik oznacza havo, a jaki vwo?
Na IEP Doorstroomtoets (ogólnokrajowy test w groep 8, ostatniej klasie szkoły podstawowej) Państwa dziecko otrzymuje wynik od 750 do 800. Wynik od 777 do 784 włącznie oznacza toetsadvies (rekomendację poziomu szkoły średniej na podstawie testu) vmbo-gt/havo, od 785 do 791 włącznie – havo/vwo, a od 792 – vwo. Poniżej znajdą Państwo całą tabelę, informację, jak stary wynik od 50 do 100 się do niej odnosi, oraz wyjaśnienie liczb na Talentenkaart (raporcie z testów IEP) z groep 7.
W skrócie
- Od roku szkolnego 2025-2026 wynik IEP wynosi od 750 do 800. Wcześniej było to od 50 do 100. Dwie ostatnie cyfry to stary wynik: 781 to to samo co 81.
- Istnieje sześć toetsadviezen, od pro/vmbo-bb do vwo. Havo występuje w dwóch z nich: vmbo-gt/havo (od 777 do 784 włącznie) i havo/vwo (od 785 do 791 włącznie).
- Wynik składa się z trzech części: matematyka liczy się w 45 procentach, czytanie w 30 procentach, a poprawność językowa w 25 procentach.
- W groep 7 dziecko nie pisze jeszcze doorstroomtoets. Na Talentenkaart widnieje ontwikkelscore (wynik rozwojowy): 60 oznacza, że dziecko osiąga poziom 1F, a 80 – że osiąga 2F lub 1S.
Tabela: wynik IEP i toetsadvies
Na dole pierwszej strony raportu znajduje się toetsadvies: typ szkoły, który według testu pasuje do Państwa dziecka. Jest sześć toetsadviezen. Tylko vwo jest rekomendacją pojedynczą, pozostałe pięć to rekomendacje podwójne.
| Wynik IEP | Stary wynik | Toetsadvies |
|---|---|---|
| 750–751 | 50–51 | pro / vmbo-bb |
| 752–768 | 52–68 | vmbo-bb / vmbo-kb |
| 769–776 | 69–76 | vmbo-kb / vmbo-gt |
| 777–784 | 77–84 | vmbo-gt / havo |
| 785–791 | 85–91 | havo / vwo |
| 792–800 | 92–100 | vwo |
Wynik IEP obowiązuje od roku szkolnego 2025-2026, a stary wynik do roku 2024-2025 włącznie. Granice pochodzą z wyjaśnień Bureau ICE, twórcy testu IEP. Są one ustalane na poziomie krajowym. Pro to praktijkonderwijs (kształcenie praktyczne). W raporcie Państwa dziecka vmbo-gt może też nazywać się „vmbo gl-tl”: to jest to samo.
Państwa dziecko ma 781 punktów. Ten wynik mieści się między 777 a 784, więc toetsadvies to vmbo-gt/havo. W starej skali byłoby to 81.
Dlaczego od 750 do 800, a nie już od 50 do 100?
Do roku szkolnego 2024-2025 włącznie IEP dawał wynik od 50 do 100. Jednak ontwikkelscores poszczególnych części też wynosiły od 50 do 100, co powodowało zamieszanie. Dlatego od roku 2025-2026 Bureau ICE dodało na początku cyfrę 7. Sam test się nie zmienił.
Czytają Państwo w internecie o „wyniku IEP 81”? Chodzi wtedy o starą skalę. W nowej skali to 781.
Jak powstaje wynik?
IEP Doorstroomtoets sprawdza trzy obowiązkowe części. Nie liczą się one jednakowo:
| Część i co jest sprawdzane | Waga |
|---|---|
| Matematyka (rekenen): liczby, proporcje, mierzenie i geometria, zależności | 45 % |
| Czytanie (lezen): czytanie ze zrozumieniem, np. rozumienie, interpretowanie, streszczanie i wyszukiwanie informacji | 30 % |
| Poprawność językowa (taalverzorging): pisownia czasowników, inna pisownia i interpunkcja | 25 % |
Matematyka liczy się więc najbardziej. Mimo to nie mogą Państwo samodzielnie obliczyć rekomendacji z wyników poszczególnych części: granice między poziomami są ustalane na poziomie krajowym.
Referentieniveaus w raporcie
Na pierwszej stronie widać też, jaki referentieniveau (krajowy poziom odniesienia) Państwa dziecko opanowało w każdej części:
- 1F to poziom podstawowy. Prawie każde dziecko powinno go osiągnąć na koniec basisschool (szkoły podstawowej).
- 2F (czytanie i poprawność językowa) oraz 1S (matematyka) to poziom docelowy. Rząd ma nadzieję, że osiągnie go jak najwięcej dzieci.
- Jeśli dziecko (jeszcze) nie osiąga 1F, w raporcie widnieje „op weg naar 1F” (w drodze do 1F).
Zielony pasek pokazuje, jaki poziom dziecko osiąga i jak daleko jest już w drodze do kolejnego poziomu. Więcej o poziomach przeczytają Państwo w artykule 1F, 2F i 1S – wyjaśnienie.
Szczegółowe wyniki na drugiej stronie
Na drugiej stronie raportu widać dla każdej części, np. pisowni czasowników czy interpunkcji, jaki procent pytań dziecko rozwiązało poprawnie. Widać tam, co już idzie dobrze, a nad czym warto jeszcze popracować.
Proszę nie porównywać tych procentów z wynikami innych dzieci. Każde pytanie ma inną wagę, a w cyfrowej wersji IEP każde dziecko dostaje inne pytania: test dopasowuje się do ucznia. Procenty z drugiej strony nie przekładają się też jeden do jednego na wynik z pierwszej strony.
IEP w groep 7: Talentenkaart
W groep 7 dziecko nie pisze jeszcze doorstroomtoets, tylko testy z IEP Leerlingvolgsysteem (systemu monitorowania postępów ucznia). Raport z tych testów nazywa się Talentenkaart. Nie ma na nim wyniku od 750 do 800, tylko ontwikkelscore dla każdej części:
| Ontwikkelscore | Znaczenie |
|---|---|
| 60 | dziecko osiąga poziom podstawowy 1F |
| 80 | dziecko osiąga poziom docelowy: 2F z języka i czytania, 1S z matematyki |
Nie ma oficjalnej tabeli, która łączy ontwikkelscore z havo lub vwo. Warto jednak wiedzieć, że 1F i 2F/1S to cele na koniec groep 8. Jeśli dziecko już w groep 7 ma ontwikkelscore 80, to w tej części jest do przodu.
Pod wykresem znajdują się leergroeimeters (wskaźniki postępu w nauce). Jeśli wskaźnik jest wypełniony co najmniej do połowy, dziecko rozwinęło się tak, jak oczekiwano.
Na koniec groep 7 dziecko często otrzymuje voorlopig schooladvies (wstępną rekomendację szkoły dotyczącą poziomu szkoły średniej, tzw. pre-advies). Decyduje o niej nauczyciel, a nie test. Nauczyciel bierze pod uwagę wyniki IEP, ale też wszystko, co dziecko pokazało od groep 1: podejście do pracy, planowanie, wytrwałość.
Wyżej czy niżej niż schooladvies?
- Toetsadvies wyższy niż voorlopig schooladvies: nauczyciel musi ponownie rozważyć rekomendację i omówić ją z Państwem.
- Toetsadvies taki sam lub niższy: obowiązuje schooladvies (rekomendacja szkoły) wydany przez nauczyciela.
Różnica może wynikać z tego, że IEP sprawdza tylko język i matematykę. Nauczyciel bierze pod uwagę więcej rzeczy. Proszę przeczytać też artykuł co oznacza toetsadvies i co mogą Państwo zrobić.
W 2027 roku IEP Doorstroomtoets odbywa się między 25 stycznia a 12 lutego. Szkoła otrzymuje wyniki najpóźniej 15 marca. Wszystkie terminy znajdą Państwo w artykule Doorstroomtoets 2027: wszystkie terminy.
Czy dziecko musi ćwiczyć przed IEP?
Bureau ICE mówi, że dziecko nie musi ćwiczyć przed IEP Doorstroomtoets. Test sprawdza to, czego dziecko nauczyło się przez osiem lat, a tego uczy się w klasie.
Pomaga natomiast wiedza o tym, jak wyglądają pytania. Wtedy dziecko mniej się stresuje w dniu testu. A jeśli zauważą Państwo, że np. procenty albo pisownia czasowników sprawiają jeszcze trudność, dziecko może spokojnie nad tym popracować. Do tego służą nasze pytania ćwiczeniowe w stylu IEP: zawsze nowe pytania, z wyjaśnieniem do każdej odpowiedzi.
Źródła
- Bureau ICE: przewodnik po raporcie IEP Doorstroomtoets dla rodziców i opiekunów (po niderlandzku)
- Bureau ICE: dlaczego zmieniono wynik IEP Doorstroomtoets? (po niderlandzku)
- Bureau ICE: jak obliczany jest wynik IEP Doorstroomtoets? (po niderlandzku)
- Bureau ICE: przewodnik po Talentenkaart dla groep 6 do 8 (po niderlandzku)
Stan na 14 października 2026. Schoolwegwijzer nie jest powiązany z Bureau ICE. Nasze pytania ćwiczeniowe to nasz własny materiał.
Najczęściej zadawane pytania
Jaki wynik IEP jest potrzebny do havo?
Havo występuje w dwóch toetsadviezen. Wynik od 777 do 784 włącznie daje vmbo-gt/havo, a wynik od 785 do 791 włącznie daje havo/vwo. W starej skali (do roku szkolnego 2024-2025 włącznie) było to od 77 do 84 i od 85 do 91.
Jaki wynik IEP oznacza vwo?
Wynik od 792 do 800 włącznie daje toetsadvies vwo. W starej skali było to od 92 do 100. Vwo to jedyny toetsadvies, który nie jest podwójny.
Czym różni się stary wynik IEP od nowego?
Tylko liczbami. Do roku szkolnego 2024-2025 włącznie wynik wynosił od 50 do 100, a od 2025-2026 wynosi od 750 do 800. Treść testu się nie zmieniła. Jeśli chcą Państwo porównać wynik z poprzednimi latami, wystarczy spojrzeć na dwie ostatnie cyfry: 776 to to samo co 76.
Czy mogę sam(a) obliczyć toetsadvies z wyników poszczególnych części?
Nie. W wyniku matematyka liczy się w 45 procentach, czytanie w 30 procentach, a poprawność językowa w 25 procentach. Granice między poszczególnymi poziomami są jednak ustalane na poziomie krajowym. Dlatego nie mogą Państwo samodzielnie przeliczyć tej rekomendacji.
Co oznacza ontwikkelscore 80 w groep 7?
Oznacza, że Państwa dziecko osiąga w tej części poziom docelowy: 2F z języka i czytania lub 1S z matematyki. To poziom przewidziany na koniec groep 8. Ontwikkelscore 60 oznacza poziom podstawowy 1F.
Jaki wynik IEP jest dobry?
Dobry wynik to taki, który pasuje do Państwa dziecka. Proszę patrzeć nie tylko na liczbę, ale też na referentieniveaus w raporcie. 1F to poziom podstawowy, a 2F (język) i 1S (matematyka) to poziom docelowy.
Ćwiczenia w stylu IEP?
Matematyka, czytanie i poprawność językowa jak na IEP Doorstroomtoets. Za darmo i bez zakładania konta.
Ćwicz IEP